Турбівська селищна громада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Встановлено пам’ятний знак воїнам Української Галицької Армії

Дата: 14.10.2020 20:55
Кількість переглядів: 1781

Фото без опису     Сьогодні – велична подія, подія  Століття, адже, саме 100 років тому на території нашого селища  розгорталися драматичні події, які замовчувались у радянський час.  100 років тому тут віддали за Україну свої  життя воїни Української Галицької Армії.

    «Уже довгий час я разом зі своїми однодумцями виступаємо за встановлення пам’ятного знака на кладовищі воїнів Української Галицької Армії, які 100 років тому віддали молоді життя за волю України і не повернулися додому в Галичину. Вшануймо  звитяжців!», - пише              Олександр Роговий – почесний краєзнавець України

     Вважаємо, символічно, що сьогодні  в Свято Покрови Пресвятої Богородиці на місці поховань біля парку, було встановлено та освячено  Пам’ятний знак воїнам Української  Галицької Армії. За ініціативи селищного голови Завальнюка Василя Васильовича, за сприяння вчителя -історика Анатолія Кричковського  ( за його зверненням в нашому селищі в пам’ять  Галицьких Стрільців також найменовано вулицю), громадського діяча Юлії Голуб, за підтримки депутата обласної ради Анатолія Ковальчука наш Турбів поповнився ще одним історичним та пам’ятним місцем в підтвердження того, що людська пам’ять та шана не має меж.

     ( Нижче надаємо історичне дослідження краєзнавця Олександра Івановича Рогового «Галичани на Турбівщині»)

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Галичани на Турбівщині

     В середній течії лівої Богової притоки Десни простягнулася край, в центрі якого лежить Турбів. У період Українських визвольних змагань тут розгорнулися драматичні події, які замовчувалися у радянський час.
     Від червня до серпня 1919 року на Турбівщині палало антирадянське повстання на чолі з отаманом Максимом Осадчим, ледве придушене червоними. Та вони торжествували недовго – 17 серпня район Прилуки осягнула Запорізька група Армії УНР, за якою ішла Українська Галицька Армія (далі – УГА).

      Та лише вигнали «червоних» – як наповзли «білі» (Добрармія Денікіна). Проти них на Липовеччину висунуто ІІІ корпус УГА, а «1-ому Корпусови поручено — ще сьогодня приготовити дві бригади в районі Калинівка - Прилуки як запас».

      На 9 жовтня 1919 року у «Деннику УГА» бачимо дальші пересування: «10-та Бригада перейшла в Козятин, 9-та осягнула район Калинівки, а 5-та — Старі Прилуки. Бригади ІІІ-го Корпуса осягнули вчера згадані райони, сьогодня ведуть розвідку. 1-ому Корпусови поручено пересунути завтра бригади, що находяться в армейськім запасі, а то 5-ту Бригаду — до Созов - Созовки, а 9-ту до Турбова – Приборовки».

      Вже за 10 жовтня читаємо: «I-ший Корпус: 10-та Бригада від вчера в Козятині як запас, 9-та Бригада переходить сьогодня в район Турбів - Приборовка, а 5-та в район Созов – Созовка» (Зозів-Зозівка – авт.).
      Та добровольці спочатку відтиснули Народну Армію до Брацлава і Жмеринки, а Українську Галицьку Армію до Монастирища. Розгромлений ІІ корпус УГА відступив до Калинівки. У Липівці з кількох корпусів УГА була спішно створена «група Кравса». На полі між Скиткою і Романовим хутором завдяки підведеним з Турбівщини резервам денікінці були розгромлені. Долю битви вирішив блискучий фланговий удар 9-ї Угнівсько-Белзської бригади ІІІ-го корпусу УГА під командуванням сотника Й. Фещура по правому крилі Романо Хутірської групи противника (з південно східної околиці Скитки). Українські війська зайняли територію до лінії ІллінціТягун-Мервин-Чагів-Ростівка, зав’язавши бої за станцію Оратів. При цьому 5-та Сокальська бригада зайняла Чагів і Ростівку, а потім з Лопатинки вдарила на ст. Оратів.

      На жаль, втрутився «генерал Тиф» і білогвардійцям вдалося опанувати всім простором Південно-Західної залізниці аж до Вінниці та Козятина. Уже 1 листопада 1919 року Головний Отаман Симон Петлюра віддав наказ про «відворот армії з держаних позицій на лінію Прилуки - Жабокрич - Лука Жабокрицька. Приказ цей зістав вповні сповнений. Як видно було з відчитаних звітів корпусів — вже слідуючого дня Команди Корпусів дали підчиненим собі бригадам евакуувати шпиталі і відтягати тяжку артилерію в задні позиції. Очевидно, що приказу відвороту цілої армії — оскілько такий відворот не має перемінитися в панічну утечу — не можна виконати протягом кількох днів. Зрозумів це і сам Гол. Отаман, бо в своїм приказі говорить о постепеннім відвороті, а такий постепенний відворот … і розпочався».
       Через велику кількість хворих УГА втратила боєздатність – і в Липівці розпочалися переговори про припинення бойових дій. 19 листопада Начальна команда Галицької армії, по угоді з Добрармією, пропонувала: «5 бригада від’їде залізницею з залізничної станції Липовець до Козятина, щоб на станції Липовець було приготовлено перед полуднем 22 падолиста ц. р. 98 критих возів і 43 платформи…». Та на момент від’їзду наспіло донесення, що Козятин зайняв добровольчий 75-ий севастопольський полк.
     Через скупчення великого числа хворих генерала Шіллінг наказав галицьким частинам полишилися на своїх дотеперішних місцях. Вслід за тим видано директиви для наступного перегрупування корпусів: «I-ший Корпус: Козятин —Самгородок – Махновка зі штабом біля Калинівки. ІІІ-тий Корпус: по обох сторонах залізниці Браїлів - Винниця. II-гий Корпус, по обох сторонах вузко-колійки Турбів – Немирів». Поки ІІ-гий і ІІІ-тий Корпуси продовжували свій перехід, Турбів з 25 листопада на деякий час став осідком 9-ї Бригади І-шого Корпусу. На 30 листопада вона вже була у Гнівані, а в Холявинцях і Турбові стояла кінна бригада сотника Коссара. «І-ший Корпус мав відтягнути фронт на лінію Вахнівка – Поток» (із «Денника УГА»).
      Через велику кількість хворих УГА з наближенням червоних змушена була укласти і з ними угоду, по якій їхні корпуси стали бригадами Червоної Української Галицької армії. У «Деннику УГА» за 1 березня 1920 року зазначалося; «Ситуація без змін. Після закінченої реорганізації мають відійти бригади в район на схід від Винниці, а саме: 1-ша Бригада УСС — район Самгородок, 2-га бригада — район Прилуки, 3-та Бригада — район Липовець».
      Про це пише В. Завальнюк в книзі «Українська Галицька армія на Поділлі»: «За планом, реорганізація мала закінчитися 12 березня. Бригадам належало зайняти район на схід від Вінниці: 1-й – коло Самгородка, 2-й – коло Прилук, 3-й – під Липовцем…. Визначався і маршрут пересування… Проте, в планах відбулися зміни. В березні група отамана Ю. Тютюнника та армія генерала М. Омеляновича-Павленка почали пробиватись на захід на з’єднання з армією УНР, яка мала воювати в складі польського війська…»
        Між галичанами і Армією УНР розпочалися переговори. В 20-х числах квітня 1920 року 2-га і 3-я бригади галичан підняли антирадянське повстання в районі Вінниці та Вапнярки, але воно закінчилося трагічно. І знову рили могили на галицьких кладовищах…

     Хворі лікувалися у сучасній на той час (збудована 1912 року) Новоприлуцькій земській лікарні. Наприкінці 1919 - на початку 1920 року тут і навколишніх селах від тифу померло чимало стрільців Української Галицької Армії. Кілька сотень галичан були поховані у Турбові на невеликому клаптику землі біля парку, між дорогами до лісу і на Вінницю, де в ті часи, тут був березовий гайок. Воїнів-галичан ховали по кілька в одній могилі. На цьому місці довго забороняли гратись дітям і пасти худобу.

     З тих пір я разом зі своїми однодумцями виступаємо за встановлення пам’ятного знака на кладовищі воїнів Української Галицької Армії, які 100 років тому віддали молоді життя за волю України і не повернулися додому в Галичину.
      Вшануймо  звитяжців!

            Олександр Роговий – Почесний краєзнавець України

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь