Турбівська селищна громада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Село Соболівка

 

 

Село Соболівка входить до складу Сиваковецького старостинського округу Турбівської селищної громади.

Перші письмові згадки про Соболівку датуються 1596 роком (архівні записи), коли Федір Стрижавський ділив свої володіння між дітьми. Тоді Соболівка була віднесена до Стрижавського повіту.

Також Соболівка згадується разом із Сиваківцями у документах 1600-1604  років, коли тривав  судовий поділ навколишніх земель між Федором Стрижевським та Омеляном Сабароським. За пропозицію останнього: „...також ріку Десниця, яка під селом Сивовківці іде, їдучи з Прилуки до Вениці, перевоз по половині брати маємо, по правій руці перевоз до Соболівки ріка пана Стрижевського й моложанки його, а по ліву до Турбова ріка мені”.

У 1740 році у Сиваківцях збудовано дерев’яну церкву, до якої також належало село Соболівка.

У листопаді 1921 року утворено сільську раду, до складу якої увійшли села Сиваківці та Соболівка.

У 1929 році в селі утворено колгосп «Червоний край», першим головою був Антип Ілліч Самар.

Під час Голодомору 1932-1933 років у Соболівці зафіксовано випадок канібалізму. Пригадують Матящук Уляна Павлівна, Присяжнюк Катерина, Дусанюк Тофілька та інші як по селу ходила дівчина та просила їсти, зайшла до баби Гаврилихи, а звідти не вийшла. Невістка баби чула, як кричала дівчина і заявила в сільську раду. Пізніше виявили ночви з нутрощами, відрубану голову з довгою дівочою косою, а м’ясо було сховано на горищі. На вигоні зібралось майже все село, коли міліція забирала бабу, прив’язавши її до воза.

Після війни у 1944 році в Соболівці налічувалось 869 мешканців.

У післявоєнні роки на території села Соболівка по вулиці Садова, 33 в пустуючій хаті батька Пушкової Олени Андріївни функціонував Соболівський роддом.

В 1950 році колгосп «Червоний край» об’єднано з Сиваківським колгоспом «Радянське село» у колгосп імені Молотова, який у 1957 році перейменовано в ім. Шевченка.

З 1985 по 1994 р. на посаді голови сільської ради перебувала Тетяна Федорівна Пушкова (Франкова), уродженка Соболівки. За період її головування у Соболівці збудовано пам’ятник та зроблено тверде дорожнє покриття по вулиці Садовій. Продовжено облаштування вулиць села з твердим дорожнім покриттям і при голові Рябіщук Зінаїді Василівні, яка працювала сільським головою з 1999 по 2020 роки. Також проведено газ та водопостачання.

Станом на 2018 рік у Соболівці проживало 357 осіб у 247 дворах, утримувалося 37 корів. У тому ж році на виграні у конкурсі кошти в селі облаштовано ігровий майданчик.

Фото без опису

У центрі села

Фото без опису

Братська могила

Фото без опису

Пам'ятний хрест жертвам Голодомору

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь