Фото без опису

Понад 50 представників громад, в тому числі й Турбівська селищна територіальна громада в особі заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Сергія ІСКРИ, познайомились з досвідом Бучанської громади в сфері термомодернізації громадських будівель. А також дізнались від експертів програми «Енергоефективність громадських будівель в Україні» (UPBEE) про можливості, які надає програма у цьому напрямку. 
У Бучі ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну була проведена термомодернізація Бучанської гімназії N° 2. Це старий корпус, побудований ще у 1970-ті. У 2021 тут проведено комплекс енергоефективних заходів. Зокрема, капремонт даху; утеплення перекриттів; заміна вікон; утеплення фасадів та цоколю; гідроізоляція фундаменту та його утеплення тощо.
Загальна кошторисна вартість проєкту – 13,8 млн. грн. Але витрачено було 9,3 млн, це кошти обласного (майже 6 млн.) та місцевого (3,3 млн.) бюджетів.
Це дало економію 254 Гкал/рік (69,3 %) та зменшення викидів СО2 (менший вплив на зміну клімату). А школярам та вчителям просто-напросто стало тепліше та затишніше. За словами мера Бучі Анатолія Федорука, громада економить до одного мільйона гривень щороку завдяки цим заходам. Клас енергоефективності будівлі було піднято з F до Е. Це не перший погляд не багато, але з урахуванням стартових позицій це хороший результат.
Також учасники семінару побували на міській фабриці-кухні, яка забезпечує шкільним харчуванням усі освітні заклади міста. Комплекс побудовано на спонсорські кошти у рамках програми реформи шкільного харчування. Хоча проєкт такого масштабу складно здійснити у інших громадах, але вони мають шанс отримати грант у розмірі до 50 тисяч євро у рамках програми UPBEE, якщо вже беруть у ній участь (перший-третій раунди, в яких вже оголошено відібраних учасників), або якщо будуть відібрані як учасники за підсумками четвертого раунду (нещодавно оголошений і триватиме до 31 липня 2025, детальна інформація на сайті Мінрозвитку). 
В аудиторній частині семінару учасників вітали перша заступниця Міністра розвитку громад та територій України Альона Шкрум та представниця Європейського інвестиційного банку Вайолейн Сільвестро Фон Камеке.
А про те, як подати заявку для участі у четвертому етапі програми, якими є базові вимоги до учасників, про лайфхаки та способи подолання труднощів і несподіванок розповіли експерти Програми. Учасники дізнались, які саме будівлі можуть бути включені до програми, хто може виступити у ролі розпорядника коштів, як знайти надійного виконавця робіт на різних етапах, якої свіжості має бути ПКД – проєктно-кошторисна документація. А також з’ясували як розраховується ставка за кредитом, чому не варто лякатися саме такого способу отримання фінансування, як і коли можна/варто/бажано гасити відсотки та тіло кредиту. Не обійшлося і без обговорення.
Програма «Енергоефективність громадських будівель в Україні» реалізується Міністерством розвитку громад та територій України, фінансується Європейським Інвестиційним Банком за підтримки Європейського Союзу через NIP та E5P, а також експертної і технічної підтримки Угоди мерів-Схід, ПРООН та NTU.