УВАГА! СКАЗ – СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ!
З початку року у шести районах Вінницької області зареєстровано 39 випадків лабораторно підтвердженого сказу серед тварин. Це менше у порівнянні з 58 випадками за той самий період минулого року.
Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб повідомив про розподіл зафіксованих випадків сказу серед тварин:
- коти – 16 випадків
- лисиці – 10 випадків
- собаки – 9 випадків
- велика та дрібна рогата худоба – 4 випадки.
У 2024 році на території Турбівської ОТГ Вінницького району зареєстровано 1 випадок сказу собаки. У всіх випадках люди контактували із хворими тваринами та піддавались імунізації в медичних закладах. В кожному випадку встановлювалось спостереження протягом 10 днів за тваринами, які нанесли покуси людям та в подальшому обов’язково проводилась імунізація проти сказу.
Що потрібно знати про дане захворювання?
Сказ (водобоязнь) – це гостре інфекційне захворювання. Збудник - нейротропний вірус. Хвороба характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи (енцефаліт) і завжди закінчується смертю хворого. Передача інфекції здійснюється при укусах тварин, ослиненні, нанесенні подряпин чи поранень предметами, забрудненими слиною і тканинами хворої тварини. Рідше можливе зараження при зніманні шкір з хворих на сказ тварин, особливо лисиць.
Джерелом інфекції для людини може бути будь-яка хвора теплокровна тварина. На території України основним джерелом – до 60% - є лисиці. Небезпечні також укуси борсуків, єнотів, єнотовидних собак, куниць, тхорів (рос.-хорьков), ласок, вовків, кажанів (летючих мишей). З домашніх тварин найбільш частоуражаються кішки та собаки. Людина, проте, може заразитись від корів, овець, кіз,свиней, коней, ослів, щурів і навіть деяких видів птахів.
Найчастіше люди заражаються сказом при порушенні норм поведінки з тваринами. Щоб не заразитися, необхідно утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами, виконувати правила утримання домашніх тварин.
Обов’язково потрібно робити щорічні щеплення проти сказу домашнім та сторожовим собакам, хворих тварин або їх трупи в разі загибелі доставляти фахівцям ветеринарної медицини. Не можна знімати шкуру з трупів диких тварин, вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси, а терміново викликати ветеринарного лікаря. В разі укусу домашньою твариною слід з’ясувати ім’я господаря та адресу, за твариною необхідно встановити ветеринарний нагляд. Укушені рани, подряпини, місця ослинення у людини потрібно негайно ретельно промити проточною водою з господарським милом. В цей же день слід звернутися до медичної лікарні. Протипоказань для щеплень немає. Згідно статті 107 «Порушення законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин, крім порушень, передбачених статтями 85,87-88,89,154.