Що потрібно знати про холеру?
Що потрібно знати про холеру?
Холера – це гостра діарейна інфекція, яка без належного лікування може призвести до смерті. За короткий проміжок часу вона здатна заражати значну кількість людей, викликаючи цілі епідемії, при цьому смертність від неї досягає 50% за відсутності адекватного лікування.
Хвороба має особливо стрімке поширення в країнах з проблемами забезпечення якісною питною водою, низьким рівнем санітарно-гігієнічного благоустрою, медичного обслуговування та гігієнічних знань населення.
Джерелом інфекції є хвора людина або бактеріоносій. Холера передається фекально-оральним шляхом, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні в заражених водоймах, а також через їжу, яку готувала інфікована особа і при побутових контактах.
Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів. Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму. Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі в животі. Характерними проявами хвороби є частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. Через різку втрату великої кількості рідини відбувається згущення крові та зневоднення організму, внаслідок чого з’являються м’язові судоми, частіше за все починаючи з литкових м’язів, риси обличчя загострюються, очі западають, синіють губи та вушні раковини. Шкіра холодна, втрачає пружність, легко збирається в складки й дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»). Згодом хворий відчуває задишку та різку слабкість.
При перших симптомах негайно звертайтеся до лікаря. При ранній діагностиці й правильному лікуванні холера виліковна.
З метою запобігання захворювання на холеру рекомендуємо дотримуватися наступних правил:
- не купуйте продукти харчування, зокрема рибу, у місцях стихійної торгівлі;
- не купайтеся і не ловіть рибу в забруднених водоймах;
- дотримуйтеся елементарних правил особистої гігієни (ретельно мийте руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету);
- використовуйте воду гарантованої якості;
- мийте овочі й фрукти перед вживанням;
- ретельно готуйте їжу, проварюйте чи просмажуйте продукти харчування перед вживанням.
Кип’ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину.
Вінницьке районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області