Турбівська селищна громада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Профілактика захворювань, пов’язаних із вживанням питної води

Дата: 11.03.2024 09:16
Кількість переглядів: 106

Фото без опису

     Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Через можливі перебої із забезпеченням населення питною водою з водогонів, можливе використання для господарсько-питних потреб води з джерел нецентралізованого водопостачання (колодязі, каптажі, свердловини на території приватних домоволодінь). Невідповідність питної води фізико-хімічним вимогам є основною причиною такої  хвороби,  як водно-нітратна метгемоглобінемія.

    Нітратне забруднення ґрунтових вод, які використовуються для децентралізованого водопостачання, зростає через ненормоване використання в сільському господарстві  мінеральних та органічних добрив. Спричинити підвищений рівень небезпечних сполук також може невдале розташування компостних ям, дворових вбиралень, гноєсховищ, майданчиків підземної фільтрації, складів мінеральних та органічних добрив.

    Водно-нітратна метгемоглобінемія розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю й пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну у крові та втратою здатності еритроцитів крові переносити кисень до органів та тканин. У цьому  випадку  в  організмі  розвивається кисневе голодування, яке в свою чергу призводить до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової системи.

    Особливу небезпеку становить вода, забруднена нітратами, для дітей перших трьох років життя, яке пов’язано насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Фактором передачі вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, які готуються на воді, забрудненій нітратами.

    Симптоми хвороби в дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук,   стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей можливе блювання, діарея, різкі болі в животі, сонливість, головний біль та інше.

    Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах - чиста, прозора, без запаху та видимих домішок, звичайна на смак. Тому, щоб попередити негативний вплив нітратів на здоров’я та запобігти виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

  • не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники;
  • дотримуватися гігієнічних вимог під час облаштування та експлуатації колодязів (ізолювання стін, облаштування навколо колодязів глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо);
  • відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту й дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією (після чого воду необхідно знову відкачати та користуватися колодязем уже після наступного заповнення);
  • територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;
  • пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%.

    Відповідно до вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10  «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною», Закону України  «Про питну воду та питне водопостачання», відповідальність за якість води та стан джерел централізованого й децентралізованого водопостачання в населених пунктах покладено на органи місцевого самоврядування та на власників колодязів.

   Перевірити воду із колодязя чи джерела можна в будь-якій хімічній лабораторії, яка атестована на визначення хімічних показників, у тому числі на визначення рівня нітратів у питній воді.

Вінницьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь