Профілактика ротавірусної інфекції
Перебування в місцях скупчення людей і обмежений доступ до якісної питної води є причинами появи «кишкових» захворювань. Майже всі вони легко передаються від людини до людини, а отже є особливо небезпечними під час воєнних дій.
Ротавірусна інфекція – одна з таких інфекційних захворювань, її збудником є ротавірус.
Від його потрапляння до організму і до появи перших симптомів минає кілька днів. Ранніми ознаками ротавірусної інфекції є різке підняття температури тіла, блювота, пізніше з’являється тривала діарея. Може також спостерігатися біль у животі. У дорослих ротавірусна інфекція може мати лише легкі прояви та симптоми. Проте для немовлят та дітей раннього віку це захворювання є небезпечним через ризик швидкого зневоднення внаслідок діареї. Захворювання відноситься до «хвороб брудних рук». Основним механізмом передачі є контакт з поверхнями чи предметами, що можуть бути забруднені – іграшки, меблі, одяг та інше, або при вживанні в їжу інфікованих ротавірусом продуктів харчування, питної води.
Ротавірусна інфекція переважно виникає в холодний період року, найбільшу кількість хворих реєструють з листопада по квітень. Інкубаційний період триває до 5 діб. Зазвичай симптоми проходять за 5-6 днів, однак ще протягом двох тижнів хворий вважається заразним.
Основні методи профілактики ротавірусної інфекції – вакцинація та дотримання правил особистої гігієни. В Україні щеплення проти ротавірусу належать до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом. Для забезпечення раннього захисту від інфекції достатньо дві абтри дози, відповідно до інструкції зареєстрованих в Україні вакцин.
Одним зі звичних способів зменшити ризик захворювання є дотримання правил гігієни:
– обов’язково мити руки перед їдою;
– якщо немає можливості вимити руки, використовуйте рідкий антисептик для рук (у тому числі й для дітей). Вологі серветки роблять руки злегка чистішими, але цього точно недостатньо, і миття під проточною водою не замінює, краще антисептик;
– овочі та фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом;
– для пиття та приготування їжі варто використовувати тільки кип’ячену воду;
– не можна вживати продукти сумнівного походження та з вичерпаним терміном придатності.
Дотримання цих порад допоможе вам та вашим рідним уникнути захворювань на ротавірусну інфекцію.
Вінницьке районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області