Профілактика грипу та гострих респіраторних захворювань
З настанням холодної пори року створюються сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних захворювань, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції. До групи гострих респіраторних захворювань належить велика кількість захворювань, перебіг яких проходить з ураженням верхніх дихальних шляхів.
Грип – це гостра вірусна інфекційна хвороба, особливість якої у швидкому поширенні та вираженій інтоксикації. Механізм передачі вірусу грипу – повітряно-крапельний.
Джерелом зараження виступає хвора людина: хворий виділяє збудників у довкілля з краплинками слизу та слини при кашлі, чханні, розмові. Хворий за один день може заразити близько ста людей. Зараження здорової людини відбувається при вдиханні мікрочастинок слизу та слини виділених хворим. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.
Захворювання здебільшого починається гостро, з ознобу, відчуття жару, сильного головного болю, болю в очах. Турбує ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Уже в перші години хвороби температура тіла сягає 38–40°C. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.
Профілактичні заходи спрямовані насамперед на підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших гострих респіраторних захворювань. Ефективними є наступні методи профілактики:
- повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;
- загартовування, часте провітрювання та вологе прибирання приміщень;
- вживання загальнозміцнюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії;
- уникнення місць скупчення людей, перевтоми;
- миття рук з милом;
- прикривання носа та рота хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чханні.
Лікування гострих респіраторних захворювань та грипу є складним, тому його має визначати лікар. Не потрібно займатись самолікуванням, це небезпечно! При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.
Вінницьке районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області