Оплата лікарняних у зв’язку з нещасним випадком або гострим професійним захворюванням на виробництві
Оплата лікарняних у зв’язку з нещасним
випадком або гострим професійним захворюванням на виробництві
З 01.01.2023 року набрала чинності оновлена редакція закону № 1105-XIV “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Відповідно до зазначених змін уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі — уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Одна із функцій уповноваженого органу управління — здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг.
У разі настання нещасного випадку на виробництві або гострого професійного захворювання кожна застрахована особа має право на соціальний захист, що передбачає виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати, не залежно від страхового стажу. При цьому перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачується роботодавцем, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, а починаючи з вісімнадцятого дня, оплату здійснює уповноважений орган управління.
Факт нещасного випадку на виробництві або гострого професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України (постанова КМУ № 337 від 17.04.2019) відповідно до Закону України “Про охорону праці”.
Підставою для оплати потерпілому виплат по тимчасовій непрацездатності є акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1/П. Перелік обставин, за яких нещасний випадок або гостре професійне захворювання визнаються пов’язаними з виробництвом визначаються Кабінетом Міністрів України.
Лікар, який відкриває електронний листок непрацездатності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві, обов’язково повинен ставити в ньому відмітку — зв’язок з професійною діяльністю. Всі електронні листки непрацездатності відкриваються з кодом причини непрацездатності 1 — загальні захворювання та травми не пов’язані з виробництвом. Цей код в подальшому повинен бути змінений на 12 — нещасні випадки на виробництві. У разі відсутності вищезгаданої відмітки, спеціаліст уповноваженого органу управління не зможе змінити код 1 на 12.
У разі настання нещасного випадку на підприємстві, установі, організації спеціаліст служби охорони праці повинен повідомити бухгалтерію про те, що заява-розрахунок по оплаті лікарняного подається до уповноваженого органу управління лише після того, як буде завершено розслідування по даному нещасному випадку, і комісією буде складено акт відповідної форми.
Для подання заяви-розрахунку електронний листок непрацездатності в особистому кабінеті страхувальника повинен мати такий вигляд: статус — готовий до сплати; причина непрацездатності, встановлена ФСС — тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Заява-розрахунок подається до уповноваженого органу управління через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг. Форма заяви-розрахунку з 01.01.2023 не змінилась. Роботодавці, які з певних причин не можуть скористатись електронним кабінетом, мають можливість скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру уповноваженого органу управління за місцем реєстрації страхувальника.